30 shares

Günümüzde süs eşyası olarak balkonlarımızı ve bahçelerimizdeki çardakları süsleyen fener, eskiden bir evin olmazsa olmazı, derin sohbetlerin edildiği insanlığın demlenmesinde en önemli aydınlatma ve ışık yayma aracı idi.
Şair Abdürrahim Karakoç Mihriban şiirinde
“Yar, deyince kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban” diyor. Lambada titreyen alevin tutuşturduğu tutkuyla ustaların eserlerine yansıttığı  güzelliğin ürünüdür çeşit çeşit fenerler. Bu fenerlerin ışığında günümüzde yalnız kalan insanı sıcacık aleviyle saran ve ısıtan, bazen yüzünde gülümseme bazen iki damla yaşın aktığına şahittik eden  fenerlerin  yolculuğunu “Yaşayan Efsaneler İlk Tek ve Son Ustalar “ kitabında yer alan 45 ustadan birisi olan Sadullah Turacı ustam anlatacak. Denizde ve karada bize yolumuzu aydınlatan ve gecemize ışık olan fenerin hikâyesini son Osmanlı fener ustası Sadullah Turacı ustam  dükkanında yaktığı idare lambasının ışığında Tokat’a Dair sayfası okuyucuları için anlattı.
1951 Tokat doğumlu, Sulusokak’ta büyüyen Sadullah Usta‟nın asıl mesleği radyo tamirciliği. 25 yıldır tenekeden (sac)fener yapan Tokatlı tek usta. Yıllar sonra bu mesleğe ilgi duyuyor ve bu zanaatı geliştirerek bahçelere süsler, lambalar, aynalar, fenerler yapıyor. Evli, 4 çocuk babası olan usta, zanaatçıya verilen değerden dem vuruyor. “El emeğiyle yapılan sanatı çok hor görüyorlar kızım, gereken değeri vermiyorlar. Çünkü kıymetini bilmiyorlar ki. Hâlbuki insanlar ustayı ve ustanın yaptığı işi takdir etseler çok daha verimli çalışacağız. Takdir görmek, takdir edilmek dünyalara değiyor, bizleri motive ediyor. Hayat okulunda okudum. Bu sanatı öğrendim. Bizler zanaatkârız. Taşhan‟daki bu dükkânlarda zor üretiyoruz ve kıt kanaat geçiniyoruz. Büyüklerimiz, devlet yetkilileri bizden dükkân kirası almasınlar, bizlere destek olsunlar. Gelen turistlere biz de el işçiliği ile ürettiğimiz fenerlerden satarak Tokat’ın tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Zaten çok da turist gelmiyor. Meraklısı alıyor fenerleri, bahçelerini ve teraslarını süslemek için. Fenerleri renkli camlarla süsledim yandığında rengarenk ışık saçıyor. Ebatları ve büyüklükleri farklı, boy boy mekana göre üretim yapıyorum. Bazen aynalarlada süslüyorum fenerleri. İnsanoğluda Ayna misali yansıtmalı güzelliği. Yani okumalı, bilgi sahibi olmalıyız ki aydınlatabilmeliyiz etrafımızı.
Çocuklarımı evlendirdim, boş durmamak için çalışıyorum ve üretiyorum. 67 yaşındayım, hamdolsun sağlığım yerinde. Yetkililerden gerekli desteği bekliyoruz.” diyor. Sadullah usta.
Zanaat, yaptığın iş seni farkına varmadan sabırla yoğuruyor ve sevgiyle pişiriyor. İnsanın kâmil olma yolculuğunda en büyük desteği elindeki zanaatıyla hemhal olması, üretmesi, insanlığa, ailesine ve kendisine faydalı olmak için çabalarken değer görmek ve tenekeye değer katmak elbette ki ustanın işi. Âşık Veysel‟in dediği gibi:
“Beni hor görme kardeşim,
Sen altınsın ben tunç muyum?
Aynı vardan var olmuşuz
Sen gümüşsün ben sac mıyım?”
Yeter ki emek ver. Çamura şekil veren, demiri döven, altını
işleyen tenekeyi de kıymetlendirip insanlığın hizmetine sunamaz mı?
Teşekkürler Sadullah Ustam.
-Çırak yetişmiyor.
-Son Osmanlı fener ustası.
-Sanatçıya gerekli değer verilsin istiyor.
Bige insan son Osmanlı Fener Ustası Sadullah Turacı ustamı Taşhan da ikinci katta bulunan dükkanında ziyaret edebilirsiniz ve ürettiği güzel eserlerden alabilirsiniz. Ayrılma vakti geldiğinde bizde en eski lamba olan İDARE lambasından bir tane alıyor ve sohbeti için teşekkür ederek işlerinde kolaylıklar diliyoruz. Tokat’a Dair sayfası okuyucularıyla bir ustanın hikayesini daha paylaşmanın mutluluğuyla satırlarıma son verirken  hoşçakalın takipte kalın diyorum.
Güzelliklerde buluşmak dileğiyle…
Selamlar sevgiler saygılar…
Dünya Köylüsü
Sosyolog Yazar
Ayla Bağ


Like it? Share with your friends!

30 shares

Neydiyon?

Haha Haha
0
Haha
Yoh heri Yoh heri
0
Yoh heri
Aboov Aboov
0
Aboov
Biçim Seçme
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Trivia yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplara sahip bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüşleri belirlemek için oylama
Hikaye
Katıştırılan ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik internet listicles
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verme
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Eklemeleri
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gıf
GIF biçimi