1. Gün

İlk günde şehri keşfetmek ve tarihini daha iyi anlamak için Tokat Müzesi‘ni ve hemen karşısında bulunan Tokat Kent Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Burası tarihi Tokat evlerini görebileceğiniz  Sulu Sokak‘ta bulunur.

Ardından şehrin simgelerinden biri haline gelen Selçuklu döneminden kalma Hıdırlık Köprüsü'nü görebilirsiniz. Burada Kanal Tokat kenarında bulunan Hıdırlık Tesislerinde Tokat Kebabı yiyebilirsiniz. 

Yemekten sonra Bizans imparatoru Romanos Diogenes ve  Drakula olarak da bilinen III. Vlad'ın esir tutlduğu Tokat Kalesine çıkıp şehri seyredebilirsiniz. Daha sonra Behzat bölgesindeki Tokat saat kulesi ve Bey Sokak ile Mevlevihane Müzesi'ni ziyaret edebilir, Yüksek kahve'de bir çay içebilirsiniz. Son olarak günü Anadolu'nun en büyük hanlarından biri olan Taşhan'a giderek bitirebilirsiniz.

2. Gün

Öncelikle Roma imparatoru Julius Caesar'ın savaştan sonra Zile Savaşın'daki varlığını göstermek için "Veni Vidi Vici (Geldim, Gördüm, Yendim)" dediği Zile Kalesi'ni ziyaret etmek için yola çıkabilirsiniz.

Ardından Pazar ilçesindeki Kaz Gölü ve Mahperi Hatun Kervansarayının yanı sıra sarkıt ve dikitleriyle ünlü ve UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınan Ballıca Mağarasını ziyaret edebilirsiniz. Öğle Saatlerinde Tokat merkeze vardığınızda Bakla Dolması yiyebilirsiniz. 

Yemek sonrası Niksara doğru yola çıkabilirsiniz 40 kmlik yol boyunca 600m rakımlı Tokat merkezden çıkıp önce 1000m rakımlara ulaşır daha sonra 200m rakımlı Niksar ilçesine varırsınız. Niksarda tarihi Arasta Çarşısında gezebilir Türkiyenin en büyük ikinci kalesi olan Niksar Kalesine çıkabilir ve Leylekli Köprünün yanı başında bi kahve yudumlayarak bitirebilirsiniz.


Neydiyon?

Haha Haha
4
Haha
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Yoh heri Yoh heri
2
Yoh heri
Aboov Aboov
0
Aboov

Comments

comments

Share via
Send this to a friend